Materiály brýlových čoček
Minerál (sklo)
Vývojově nejstarší materiál. V základním neztenčeném provedení (index lomu 1.525) má dobré optické vlastnosti, ale je hodně těžký a křehký. Existuje také ve ztenčeném provedení v indexech lomu 1.6, 1.7, 1.8 a 1.9 (vždy platí, že čím vyšší index lomu, tím je čočka v dané dioptrii tenčí). Ze ztenčených minerálů se většího rozšíření dočkaly jen indexy 1.6 a 1.7, v dnešní době se však minerální brýlové čočky využívají naprosto minimálně.

Plast CR39
Nejrozšířenější plastový materiál s indexem lomu 1.5, má dobré optické vlastnosti a příznivou cenu.
Ztenčené (vysokoindexové) materiály
1.6 - po všech stránkách výborný materiál MR-8. Je velice pružný (výborný do vrtaných a vázaných obrub), má dobré optické vlastnosti. Nejvyužívanější ztenčené plastové čočky.
1.67 - vyšší index lomu = materiál MR-10 nabízí druhé nejvyšší ztenčení, relativně vysokou pružnost za stále příznivou cenu.
1.74 - nejtenčí materiál vůbec vhodný hlavně pro vysoké mínusové dioptrie
Veškeré plastové čočky je vhodné opatřit tvrzenou vrstvou HC (Hard Coat), u ztenčených se pak automaticky počítá s antireflexní úpravou.
Trivex
Výjimečně odolný materiál původně vyvinutý pro potřeby vojenského průmyslu, jehož extrémní pružnost ho předurčuje k použití do vrtaných a vázaných obrub, a také do dětských, sportovních a ochranných brýlí. Index lomu 1.53 přináší mírné ztenčení, Trivex je nejlehčí ze všech dostupných materiálů. Díky svým výborným vlastnostem vytlačuje starší polykarbonát.
Polykarbonát
Podobně jako Trivex je extrémě pružný, ale pro jeho nevyhovující molekulární strukturu, nízkou chemickou odolnost a měkký povrch se od jeho užíváni v oční optice ustupuje. Příznivý je vyšší index lomu 1.59.
